مقالات

نور سیاه یا Black Light ….

 لامپ سیاه، نور سیاه یا بلک لایت به طیف خاصی از نور فرابنفش یا کاربردهای آن گفته می‌شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند ولی با تابش به ترکیبات رنگی خاصی که در بسیاری موارد حاوی فسفر هستند، می‌درخشد.

بطور خلاصه می توان گفت این نور در طیف مرئی قرار نمیگیرد و کاربرد روشنایی ندارد . طیف طول موج بینایی انسان بین 370 نانومتر تا 740 نانومتر می باشد. طول موج های زیر 370 نانومتر را ماورا بنفش و بالای 740 نانومتر را مادون قرمز تشکیل می دهد که از محدوده ی بینایی ما خارج می باشد.

طول موج چراغ های بلک لایت بین 320 تا 370 نانومتر می باشد . این طیف طول موج که به رنگ بنفش نزدیک می باشد و تقریبا بدون ضرر هست . ساختار لامپ های فلورسنت اساسا برساخت طول موج UV و برخورد آن با مواد فسفرسانس (پودرسفید رنگ جداره داخلی لامپ) و مرئی شدن نور می باشد . لامپ های فلورسنت بدون ماده فسفر سانس اساسا چراغ های Black Light هستند که با قرار گیری فیلتری (سیاه رنگ) برروی لامپ تبدیل به Black Light می شوند .

در منابع روشنایی LED با توجه به ترکیبات آلیاژ استفاده شده در ساختار نیم هادی LED نور UV مستقیما تولید می شود. بنابراین دارای بهره وری بالاتری  نسبت به لامپ های CFL می باشد و در ضمن فیلتر سیاه رنگ نیز نیاز ندارد. نور ساطع شده از این چراغ ها با برخورد به مواد فسفر سانس از خود نور متصاعد می کند و کاربرد های ویژه ای دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =