چراغ رشدگیاه

چراغهای رشدگیاه

         نور مؤلفه‌ای مهم در رشد گیاهان است. نور خورشید باعث فتوسنتز در گیاهان می‌شود و در صورت نبود آن، می‌توان از نور لامپ رشد گیاه کمک گرفت. هر چند که به‌طورکلی، نور (چه لامپ و چه خورشید) باعث تحریک فرایند رشد و فتوسنتر گیاهان می‌شود، اما بعضی از انواع لامپ‌ها به‌دلیل حرارت بیش‌ازحد یا نداشتن طیف نور بهینه و مناسب برای رشد گیاه، چندان مناسب نیستند. منظور از طیف رنگ این است که هر رنگی به‌نوعی در رشد گیاه اثر دارد؛‌ مثلا نور آبی، محرک رشد گیاه است و نور قرمز باعث گل دادن می‌شود.

         نور مناسب برای رشد گیاه باید دارای تمامی طول موج های بین 300 تا 800 نانومتر باشد . البته نور خورشید به عنوان بهترین نور و معیار مناسب طیف کامل تری دارد و از 250 نانومتر تا 2300 نانومتر را پوشش می دهد . به طور کلی گیاهان به نوری با طول موج 380 الی 840 نانو متر نیاز فراوانی دارند. با این حال هر گیاه با توجه به مرحله ی رشد که میتواند مرحله گل دهی (نور قرمز) و رشد ساقه (نور آبی) و باشد به طول موج خاصی از نور نیاز بیشتری دارد. طول موج نور خورشید برای رشد گیاهان، تمام طیف‌های لازم نور و انرژی را دارد. برای رشد هر گیاه به طیفی متنوع از رنگ‌ها نیاز است.

      نور آبی برای رشد شاخ و برگ‌ها؛نور قرمز برای رشد گل و میوه

برخی از گیاهان مانند پتوس یا برگ‌قاشقی به نور چندانی نیاز ندارند، اما برخی دیگر از گیاهانی که در معرض تابش نور طبیعی خورشید نیستند، به استفاده از تجهیزات و لامپ‌های رشد گیاه نیاز دارند تا جایگزین نور خورشید شوند.

         منابع روشنایی مختلفی برای به عنوان تولید کننده نور برای گیاهان وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد . لامپ های هالوژنی یکی از لامپ های مناسب برای رشد گیاه می باشد که بخاطر بهره وری کم و تولید حرارت بالا استفاده از آن مقرون به صرفه نمی باشد . لامپ های فلورسنت هم نسبت به لامپ های رشته ای  دارای بازدهی مناسبتر می باشد ولی در این منابع روشنایی استفاده و ترکیب چند رنگ همزمان باید انجام بگیرد . ساخت و داشتن همزمان این نوع از منابع روشنایی بسیار پرهزینه و دشوار میباشد . نوع دیگر لامپ های تخلیه گازی می باشد . لامپ های متال هالید و لامپ های بخار سدیم گزینه های بسیار مناسبی برای منابع نور رشد گیاه می باشد. این لامپ ها دارای انرژی بسیار بالا در نورهای آبی و بنفش هستند ولی به خاطر قیمت بالای این لامپ ها استفاده تجاری از این محصولات به عمل نیامد . با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان مقالات و اطلاعات خوبی درباره مزایا و معایب هرکدام از منابع نوری بالا بدست آورد .

چراغ رشدگیاه

        منابع نوری LED همانطور که در کوتاه مدت توانست جایگزین بسیار مناسبی برای روشنایی عمومی قرار گیرد در زمینه های خاص نیز جایگاه ویژه ای پیداکرد. یک از مهمترین مزایای منابع نوری LED بهره بالای نوری می باشد . این یعنی تولید نور بیشتر و حرارت کمتر . کنترل حرارت در گلخانه ها و محل هایی که از چراغ های رشد گیاه استفاده می شود بسیار مهم است . این مزیت جایگاه ویژه ای برای این نسل از منابع روشنایی ایجاد کرده است .

        ال ای دی های معمولی برای روشنایی یک طیف طول موج دارند. به عنوان مثال نور سفید یا همان 6500 کلوین طول موج حدودا 450 نانومتر می باشد . در صورتی که برای رشد گیاه حداقل به 11 طول موج ختلف دمای رنگ نیاز هست . این ای ای دی ها به نام فول اسپکتروم نامیده می شوند که تقریبا دارای تمامی طول موج های (طول موج بین 380 تا 840 نانومتر)  مورد نیاز برای اکثر گیاهان می باشد.

چراغ رشدگیاه

   تنها داشتن نور آبی و قرمز برای رشد گیاه کافی نیست . وجود تمامی طول موج ها برای گیاه ضروری می باشد . باید توجه داشت که نور به اندازه در بازه ی 380 الی 840 نانومتر کاملا یک نواخت باید باشد و استفاده از LED های فول اسپکتروم این ویژگی را ایجاد می کند . نور حاصل از این LED ها در طیف بینایی انسان قرار دارد و به هیچ عنوان برای انسان مضرر نمی باشد .

ما در شرکت پرتو نور توس با توجه به نیاز بازار به یک منبع نور مناسب برای چراغ رشدگیاه، اقدام به ساخت انواع چراغ ها برپایه ال ای دی های فول اسپکتروم کرده ایم . این چراغ ها در مدل های زیر طراحی شده است :

  • پرژکتورها :

این دسته از محصولات با توان های 30 ، 50 ، 100 وات تولید شده است که برای مکان هایی با مساحت زیاد مناسب است و می تواند در ارتفاع های بالاتر نصب شود .

نصب راحت ، زاویه پخش نور مناسب ، دارای IP65 و بدنه مقاوم به رطوبت از ویژگی های این چراغ می باشد .

  • چراغ های خطی :

این دسته از محصولات بصورت شاخه ای و با طول های مختلف (تا حداکثر 6 متربصورت سفارشی) تولید می شود . این چراغ ها در ارتفاع کمتری از سطح گیاه نصب می شود و برای گلخانه هایی که کاشت بصورت خطی انجام می شود مناسب است .

  • لامپ های رشد گیاه و دکوراتیو :

این دسته از محصولات برای گیاهانی که بصورت جدا و تکی می باشد مناسب است و اصطلاحا بصورت نقطه ای می باشد و مناسب واحد های آپارتمانی و تزیینی می باشد .

 

قبلی

فتوسل و فتوسل تایمردار

بعدی

پرژکتور مسافرتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39  −    =  30