دیمر

دیمر چیست ؟

            دیمر وسیله ایست که توسط آن می‌توان شدت نور منابع روشنایی را کنترل کرد. استفاده از دیمرها گستره‌ی بسیار وسیعی را شامل می‌شود، از استفاده در اندازه ی یک کلید روشنایی برای کاربری خانگی تا واحدهای برق قدرت در ساختمان‌های بزرگ تئاتر یا روشنایی های خارجی ساختمان، همگی درطیف وسیع استفاده از دیمر جای می‌گیرند.

            ترایاک قطعه الکترونیکی است که نقش بسیار مهمی در دیمر دارد. در حقیقت ترایاک مانع عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ(برش سیگنال سینوسی) ورودی می‌شود. دیمر به صورت سری با مصرف کننده قرار می‌گیرد و مقدار موثر ولتاژ ورودی را کنترل می‌کند. دیمر از نظر ظاهری شبیه یک کلید معمولی است که دارای دو ترمینال ورودی و خروجی می‌باشد؛ به این شکل که سیم برق وارد ترمینال‌های پشت دیمر(ورودی) می‌شود و دوسیم به عنوان خروجی، از ترمینال دیگر پشت دیمر به چراغ یا هر مصرف کننده دیگری می‌رود.

         دیمرها برای لامپ های رشته ای یا اصطلاحا GLS کاربرد دارند و برای لامپ و چراغ های LED نمیتوان به صورت مستقیم از دیمرها برای کنترل شدت روشنایی  استفاده کرد . ضمنا در این دیمرها سیم کشی ای اضافه میگردد که هزینه ای جداگانه و تغییر در مسیر سیم کشی را به همراه خواهد داشت .

        ما در شرکت پرتو نور توس توانسته ایم چراغی را طراحی کنیم که قابلیت تغییر نور بدون تغییر در سیم کشی و یا اضافه نمودن تجهیزات یا دستگاهی را دارد .

چراغ خطی ویان

 

استفاده از یک طراحی ویژه و منحصر به فرد در چراغ ویان مدل هوشمند شرکت پرتونور 

          این چراغ بگونه ای طراحی شده است که تنها کافی است چراغ جدید جاگزین چراغ قبلی گردد. کنترل روشنایی چراغ بصورت هوشمند و با تغییر وضعیت کلید انجام می شود . به عنوان مثال در چراغ 45 وات ویان عملکرد چراغ بدین صورت است که ابتدا که کلید وصل می شود چراغ با توان نامی خود (45 وات) روشن می شود . بعد از تغییر وضعیت کلید چراغ (خاموش کردن با مکثی درحدود ½ ثانیه ) و روشن کردن مجدد چراغ ، چراغ به توان 24 وات کاهش پیدا می کند و با نصف توان نامی روشن می شود . با تغییر وضعیت کلید چراغ (خاموش کردن با مکثی درحدود ½ ثانیه ) و روشن کردن مجدد ، اینبار توان چراغ به 5 وات کاهش پیدا می کند . و با تکرار این وضعیت مجددا توان چراغ به 45 وات و حداکثر توان می رسد .

ویژگی های این چراغ به شرح زیر می باشد :

  • استفاده از یک چراغ به عنوان منبع نور روشنایی و چراغ خواب
  • استفاده بهینه از برق در زمان هایی که به نور حداکثری نیاز نمی باشد .
  • قابلیت موازی شدن چراغ ها در تعداد بالا (سالن ها) و کنترل تنها با یک کلید
  • عدم نیاز به تجهیزات اضافه (مانند دیمر و . . .)
  • عدم نیاز به تغییر در سیم کشی قبلی
  • عدم استفاده از ترایاک و عدم برش سیگنال سینوسی برق شهر

 

قبلی

فیلیپس؛ بزرگ‌ترین …

بعدی

نور سیاه  یا Black Light ….